Emeklilik Faaliyetleri

Resmi kuruluşu 1926 yılı olarak görülen ancak istatistik tarihini incelediğimizde, Osmanlı İmparatorluğu’nda “Defterhane”ye kadar dayanan eski ve köklü bir Kurumun, kurumsallaşmasına katkı vermek ve tüm mensuplarını bir araya getirmek için hayata geçirilen TÜMDER, gönüllülük, kurumsallık, süreklilik, eşitlik, şeffaflık, hesap verebilirlik, etik ilkelere uygunluk gibi temel unsurları benimseyerek yola çıkmıştır. TÜMDER, sorumluluklarını dikkate alan ve yerine getiren, tüzüğe uygun hareket eden, kurallar, prensipler ve kriterlere göre çalışan yapısıyla faaliyetlerini sürdürmektedir.

Çalışanıyla, emeklisiyle, merkez teşkilatı ve bölge müdürlükleriyle büyük bir aile olan Türkiye İstatistik Kurumu, yıllarca eksikliğini hissettiği Dernek kurma çalışmalarını gerçekleştirmiş, böylece kurumsallaşma yolundaki en büyük adımı atmıştır.

Dernek faaliyetleri arasında bu Kuruma yıllarca hizmet etmiş, emek vermiş, zorlu anket alan çalışmalarında fedakarca görev yapmış, bir anket cevabını fazla alabilmek için gerektiğinde canını tehlikeye atabilmiş büyüklerimizi unutmamış ve TÜMDER programı içine emeklilerimizin de aktif olarak katılımını sağlamıştır.

“Geçmişimizi unutmamak, geçmişimizde yaşananlardan ders almak, geçmişe vefa göstermek; geleceğe saygı demektir” ilkesini tümüyle benimseyen TÜMDER, emeklilerimize yönelik faaliyetler yürütmeye başlamıştır. “Bugünün çalışanı, yarının emeklisiyiz…” sloganı ile hareket eden TÜMDER’in emeklilerle ilgili faaliyetleri kısaca aşağıda özetlenmiştir:

 • TÜİK Emekli Personel Kartlarının Verilmesi: Emeklilerimize talep etmeleri durumunda “Emekli Kimlik Kartı” verilerek, böylece emeklilerimize yıllarca emek verdikleri Kurumumuza giriş/çıkışta kolaylık sağlanmış olmaktadır.
 • Emeklilik Töreninin Düzenlenmesi: Emekli olacak tüm TÜİK personeli için emeklilik töreni düzenlenecektir. Bu tören, yılın belli zamanlarında veya tercihen “Emeklilik Günü” nde yapılacaktır.
 • TÜİK Emeklilik Günü: Kurumumuzun kuruluş yıldönümü olan 25 Nisan tarihinden genellikle 1 gün önce Emeklilik Günü düzenlenecektir. Bu günde son bir yıl döneminde emekli olan personel için özel bir tören düzenlenecektir.
 • Tecrübe Paylaşımı Toplantılarının Düzenlenmesi: Emeklilik Günü ile ard arda düzenlenecek olan bu özel günde tüm emeklilerimiz Kurumumuza davet edilecek ve emekliler ile halen çalışan tüm personelin kaynaşmaları sağlanacak, emeklilerimizin değerli bilgi ve tecrübelerinin paylaşımı sağlamak ve hep birlikte beyin fırtınası yapmak için değişik ortamlar oluşturulacak, emeklilerimizin konuşmaları dinlenecektir.
 • Emekli Personel için Bilgi Veri Tabanının Oluşturulması: Tüm emeklilerimizin bilgilerinin yer aldığı güncel bilgi eksikliğinden yola çıkarak yapılması planlanan bu faaliyet ile emeklilerimizin kendilerine ait bilgilerini güncelleyebileceği bir bilgi ağı oluşturulacaktır.
 • Vefat Eden Emeklimizin Ailesine Vefa Ziyareti: Kuruma yıllarca hizmet etmiş ve emekli olmuş kişilerin vefatı durumunda, cenaze yakınlarına güç vermek, onları teselli etmek, acısını paylaşmak üzere, TÜMDER tarafından gelenek ve göreneklerimize uygun aile ziyaretleri yapılacaktır.
 • Yukarıda özetlenen Emeklilere yönelik gerçekleştirilmesi planlanan faaliyetler kapsamında; Mart 2020’de ülkemizde görülen Covid -19 nedeniyle alınan tedbirler nedeniyle emeklilerimizin biraraya gelmesi Mart 2020 sonrasında sağlanamamıştır.
 • TÜMDER’in kurulmasının hemen ardından öncelikle emeklilere yönelik faaliyetler ele alınmış ve 20 Şubat 2020 tarihinde tüm emeklilerimiz TÜİK’e davet edilmiş, birlikte öğle yemeği yenmiş, daha sonra TÜİK yeni binası ve sosyal tesisleri kendilerine tanıtılmıştır. Ayrıca çalışanlar ile biraraya getirilerek kendilerine Dernek, kuruluş amacı, faaliyetleri anlatılmış, emekli programı ayrıntılı olarak özetlenmiştir. En yaşlı emeklimiz olan Sayın İhsan Çağlayan’a çiçek takdim edilmiş, günün sonunda emeklilerimize verilen bir resepsiyonla program tamamlanmıştır.
 • Emeklilerimize vefa ve verdiğimiz önem kapsamında, eşi vefat eden Sayın İhsan Çağlayan ve ailesi TÜMDER Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından 4 Mart 2020 tarihinde evinde ziyaret edilmiştir.
 • TÜİK Emeklilerinin düzenli olarak ayda bir kez biraraya gelerek öğle yemeği yediği toplantılara TÜMDER Yönetim Kurulu Üyesi Şennur ONUR da katılım sağlamaya başlamış, ilk yemeği olan 3 Mart 2020 tarihindeki toplantıda Dernek faaliyetleri hakkında bilgi vermiş ve emeklilerin Derneğe üye olmaları için teşvik edici bir konuşma yapmıştır. Ancak Covid-19’un Mart ayının sonuna doğru ülkemizde görülmesi sonrasında alınan tedbirler nedeniyle aylık yemek toplantılarına ara verilmiştir. Yemek sırasında Emeklilerden gelen talep üzerine bundan sonraki yemeklerin ayda bir kez TÜİK yemekhanesinde ücret karşılığı yenmesi için yemekhanede belirli birkaç masanın tahsisi konusunda Sayın ONUR’a iletilen talep değerlendirilmek üzere Yönetim Kurulunda tartışılmış ve Kurul Üyelerinin olumlu görüşleri alınmıştır.
 • 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle TÜİK çalışanları ve emeklilerini biraraya getirmeyi amaçlayan öğle yemeği 11 Mart 2020 tarihinde düzenlenmiş, bu yemeğe TÜMDER ‘i temsilen YK Üyesi Şennur ONUR yemeğe katılmıştır.
 • Emeklilerimizden Merhum Berk Beydağ’ın hastalığı döneminde TÜMDER olarak kendisine maddi destek sağlanmış, vefatı sırasında TÜMDER Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından ailesi yalnız bırakılmamış ve acıları paylaşılmıştır.
 • Emekliler arasında iletişimi sağlamak, bilgi aktarmak üzere daha önce kurulmuş olan whatsapp grubunun genişletilmesi sağlanmış, TüMDER faaliyetleri ile ilgili her türlü bilgi bu ağ üzerinden verilmeye başlanmıştır. Ayrıca bu grupta olmayan / gruba katılmak istemeyen diğer emekliler için de önemli bilgiler SMS yoluyla kendilerine iletilmeye başlanmıştır.

Emeklilik anı kartı oluşturmak için lütfen tıklayın!